RSS Přihlásit se k odběru novinek znak minimapa

Vyhledat v textu

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
Fotografie z fotbalového turnaje NOVOHRADECKÁ VODÁRNA
30
Zpravodaj 2/2020
1
Sport klub na hřišti bude uzavřen od 1.7.2020
2
Sport klub na hřišti bude uzavřen od 1.7.2020
3
Sport klub na hřišti bude uzavřen od 1.7.2020
4
Sport klub na hřišti bude uzavřen od 1.7.2020
5
Sport klub na hřišti bude uzavřen od 1.7.2020
6
Sport klub na hřišti bude uzavřen od 1.7.2020
7
Sport klub na hřišti bude uzavřen od 1.7.2020
Zpravodaj č. 2-2020
8
Sport klub na hřišti bude uzavřen od 1.7.2020
9
Nepostrádá někdo papouška?
Občerstvení pod rozhlednou bude uzavřeno do neděle
Sport klub na hřišti bude uzavřen od 1.7.2020
10
Občerstvení pod rozhlednou bude uzavřeno do neděle
Sport klub na hřišti bude uzavřen od 1.7.2020
11
Občerstvení pod rozhlednou bude uzavřeno do neděle
Sport klub na hřišti bude uzavřen od 1.7.2020
12
Občerstvení pod rozhlednou bude uzavřeno do neděle
Sport klub na hřišti bude uzavřen od 1.7.2020
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Zpravodaj > Diskuze > Diskuze - původní > Diskusní fórum

Diskusní fórum

Pravidla diskuzního fóra

Cílem tohoto fóra je poskytnout prostor, kde se lidé mohou setkávat a vyměňovat si své názory, zkušenosti, rady či postřehy.
Aby tento prostor mohl existovat, musí v něm platit určitá pravidla. Tím, že člověk vstupuje do diskuse, vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat. V opačném případě si administrátor vyhrazuje právo bez předchozího upozornění mazat nevhodné příspěvky či jejich části popř. odepřít přístup tomu, kdo je opakovaně porušuje.
Základní pravidla jsou tři:
1. dodržování zákonů (porušením zákona je např. vyzývání k násilí či potlačování práv, hanobení rasy, národa a přesvědčení),
2. zákaz zneužívání tohoto prostoru ke spamování či komerčním aktivitám
3. a zejména obyčejná slušnost.
Připomínám, že pro seriózní diskuzi je dobré se podepsat pravým jménem.

Ing. Jiří Horák, starosta obce

Řadit od nejnovějšího Přidat komentář
 • 4. 4. 2012 23:31
  Veronika Sotonová
  Poděkování

  Dobrý den, chtěla bych poděkovat všem, kteří se podíleli na letošním velikonočním tvoření. Moc se mi to líbilo a těším se opět na další rok. S pozdravem Veronika Sotonová


 • 15. 4. 2012 23:08
  D.J.
  školka

  Dobrý večer pane starosto,
  zajímalo by nás, jak budeme v naší obci řešit problém s nedostačující kapacitou mateřské školky a nebo budeme muset:
  a/ dávat naše děti do soukromých školek, u kterých se pohybuje školné okolo Kč 8.000,-- ,
  b/ budeme rozšiřovat řady nezaměstnaných, protože se přeci o své děti musíme nějak postarat,
  c/ budeme dětem přehlašovat trvalé bydliště k rodinným příslušníkům do Hradce a zkoušet umístění v hradeckých školkách (změna trvalého bydliště je pravděpodobně nutná i u rodičů)
  d/ ???

  Upozorňujeme, že problém vzniká opakovaně v důsledku přílivu nových mladých obyvatel do naší obce a že např. v letošním roce se zápisu zúčastnilo cca 30dětí, z toho cca 10 může být přijato. Tzn. že problém bude v příštím roce znovu, protože jak jsme si všichni všimli,porodnost neklesá a přijaté tříleté dítě školku navštěvuje dál min.další 3 roky.

  Co najít peníze a společně s přístavbou kanceláře pro obecní úřad přistavit i místnost pro školku? A nebo zrušit stávající tělocvičnu v mateřské školce a zasedací místnost vrátit zpět školce jak to bylo pravděpodobně dříve a úpravami vybudovat novou třídu? A nebo .... prosím něco vymyslete.
  Děkujeme Vám za pochopení a těšíme se na dobré zprávy.
  D.J.


 • 18. 4. 2012 9:29
  P.J.
  Školka

  Dobrý den,
  chci se zeptat, zda se nějak již řeší nedostatek míst v MŠ. Já plně chápu, že děti jsou přijímány striktně podle věku a je to tak dobře, ale co mají dělat maminky které mají RD do 3 let dítěte a teďka nepůjde do školky?
  Jaké řešení navrhujete? Rozumím i tomu, že obec nemá peníze, ale tímto se ohánět není řešení. Jak píše přispěvovatel dole, mají rodiče rozšířit řady nezaměstnaných i když nechtějí? Babičky k dispoici taky každý nemá. A někdo ani příbuzné v HK, aby tam mohl dítě přihlásit k trv.pobytu.
  Co kdyby obec třeba přispívala nějakou částkou pracujícím rodičům na soukromou školku? Vím že v Opatovicích to tak odhlasovali, tam neumístili téměř 30 dětí. Nebo zkusit domluvit s hradeckým magistrátem přijetí dětí někam do HK, s tím že by obec na ně přispívala.
  Jakékoliv řešení si myslím je lepší než poslat rodiče na ÚP.
  Děkuji za info jak se daná situace řeší.
  Pěkný den.
  P.J.


 • 18. 4. 2012 13:35
  Jiří Horák - Moderátor
  Školka - odpověď.

  Dobrý den, nejdříve krátce pro pisatele D.J: Musím přiznat, že mě Váš příspěvek trochu překvapil. Nikoli svým obsahem (je to napsáno věcně a inteligentně), ale tím, že jste se nepodepsal(a). Sice chcete o něčem seriózně diskutovat, ale zároveň svou anonymitou popíráte tuto serióznost, alespoň takto to na mne působí. Nicméně budu reagovat, protože téma je jistě důležité, a nejen pro Vás.
  Autorka dalšího příspěvku, paní P.J. našla naopak slušnost či odvahu se podepsat, resp. udat existující E-mailovou adresu (nikoli vymyšlenou jako D.J. výše). A děkuji jí za to.
  Takže k věci. Připomínám, že v roce 2009 jsme zdvojnásobili kapacitu naší MŠ na celkových 50 míst a mohli vyhovět všem uchazečům, což se nám dařilo až dosud. Vaše myšlenka dalšího rozšíření školky do zasedací místnosti nebo do tělocvičny vypadá jednoduše, ale je neproveditelná. Nejde totiž jen o prostory pro děti, ale i o příslušenství: šatny, sociální zařízení a rozšíření kapacity kuchyňky. I kdybychom udělali třídu v zasedací místnosti a šatny v tělocvičně, nemáme kde postavit sociální zařízení. A kuchyňka je v patře a její kapacitu navýšit nemůžeme, není kam ji zvětšit.
  Upozorňujete na příliv nových obyvatel do obce a tím na nárůst počtu dětí. Máte pravdu i nemáte. Počet občanů stále roste, sice stále pomaleji (většina nových pozemků je již zastavěná), naproti tomu počet narozených či přistěhovaných dětí klesá. Nejpočetnější ročník je 2009 (22 dětí) a rok 2010 (20 dětí). A pak křivka začíná klesat dolů – 2011: 13 dětí a 2012 (k datu 17.4.2012) 2 děti. Pro úplnost informací uvádím, že „ze zákona“ mají na MŠ nárok pouze předškoláci, tedy děti v posledním ročníku před nástupem do základní školy. Naopak děti mladší než tříleté se přijímat nedoporučuje (více na toto téma ví paní ředitelka MŠ). Nejmladšímu dítěti, které bylo letos do naší MŠ přijato, byly v únoru 2012 tři roky, tedy nebyly přijaty děti, jimž v době nástupu do MŠ v září bude cca 3,5 roku a méně. Přihlášku však podali i rodiče velmi malých dětí, některým nebyly ani dva roky v době podání přihlášky, i to zvyšuje statistiku nepřijatých dětí (nebylo přijato celkem 19 dětí z 29 přihlášených)
  Z výše uvedeného tedy vyplývá, že příští rok budeme moci přijmout většinu dětí (bude volných cca 20 míst ve školce) a v dalších letech možná budeme mít problém kapacitu naplnit. Proto nebudeme dále kapacitu naší MŠ navyšovat.
  Informaci o tom, jak podobný problém řeší v Opatovicích, jsem ověřoval u starosty, Ing. Kohouta. Ten mi sdělil následující: zastupitelstvo obce Opatovice nad Labem odhlasovalo, že nebude přistavovat další oddělení mateřské školy a místo toho bude jednat o příspěvku pro rodiče, jejichž dítě nebylo přijato. Dosud tedy není o příspěvku rozhodnuto. Je však jasné to, že maximální výše může dosáhnout částky 800 korun na dítě a měsíc, ovšem za předpokladu splnění jasně definovaných kriterií, o kterých bude zastupitelstvo ještě jednat. Je velmi pravděpodobné, že podstatná část žadatelů tato kriteria nesplní.

  Závěr: samozřejmě nám není Vaše situace lhostejná a chceme ji řešit. Zvyšovat kapacitu školky nelze. Oslovili jsme písemně odbor školství města Hradce Králové s konkrétní nabídkou a prosbou o její urychlené projednání v příslušných orgánech města. Jakmile dostaneme odpověď, pak budeme jednat dále. Vzhledem k tomu, že Hradci Králové plánují navýšit kapacity mateřských škol, bylo by umístění našich dětí do tamních školek nejjednodušším řešením.
  Podrobnější informace včetně seznamu soukromých mateřských škol (výše platby se pohybuje v rozmezí 4,5 tis. korun do 8 tis. korun měsíčně) můžeme podat na obecním úřadě.
  S pozdravem Jiří Horák


 • 19. 4. 2012 12:52
  Iveta
  Školka

  Dobrý den.Chtěla bych uvést něco k problému "školka".
  To že pisatel neuvedl své jméno přeci vlastně není důležité(a chápu),důležité je,že o problému napsal.Já sama jsem se rozhodla napsat až teď.V rozšíření školky ve Vysoké jsem také doufala a možnost využití tělocvičny a zasedačky mne také napadla.Také to,že dítě mladší než 3 roky a tříleté dá ve školce hodně zabrat je přeci jasné /s tím musí být pedagog smířen/.Ale co s dětmi ve věku 3 roky a to i když dovrší tří let v průběhu ŠKOLNÍHO roku-rodičovská dovolená je bohužel do dovršení určitého věku dítěte,není do konce prázdnin a od září hurá do školky.I o takové děti se musíme postarat /to k Vašemu vyjádření o přihlášených dvouletých dětech/.To že jsou lacinější soukromé školky než 8000Kč já sama nevím,prosím, jestli máte na takovou školku kontakt,napište mi ho.Když jsem já zjišťovala možnosti,většinou v této částce neměli započítány obědy + poplatek za navštívený den.

  Když jsme letos šli k zápisu my,už jsme předpokládali,že se náš syn nedostane (v srpnu 2012 dovrší 3let),ale naděje tu jistá byla,kterou jsme však minulý čtvrtek zcela pohřbili.Ten pocit vzteku a zoufalství,který se mne zmocnil,když jsem onu zamítavou zprávu obdržela si snad nedokáže nikdo,kdo se do této situace nedostane,představit.Teď už týden skoro nespím a přemýšlím,jestli když budu v práci od rána do večera a budu vydělávat peníze na soukromou školku,jestli jednou nebudu litovat,že jsem svoje děti viděla vyrůstat jen "z rychlíku".

  Po dlouhém zvažování,jestli opustit Hradec a jít do domku na vesnici jsme zvolili obec Vysokou právě pro dostupnost MHD a pro školku v obci.Nakonec jsme se před necelými třemi roky přestěhovali,ale jelikož to bylo koncem září,náš syn se do školky již nedostal (bylo po dodatečném zápisu a školka byla již obsazená-rok 2009).Nevadilo to, byla jsem přeci doma na mateřské,tak nebyl problém rok počkat a zkusit to za rok znovu.Teď je situace jiná,v srpnu mám nastoupit do zaměstnání, školka je o prázdninách zavřená,takže starší syn má smůlu a ten mladší taky,protože od září se do školky nedostal.

  Jestli dopadne školka v HK (ať soukromá nebo státní) znamená to pro nás,že ráno a večer musíme navšívit školky 2. Jednu ve Vysoké -starší dítě a druhou někde jinde - tzn. automobil musí být k dispozici.

  Takže prosím, až budete mít vyjádření ze školského odboru, prosíme o rychlou zprávu,protože zápis dětí do školek v Hradci je 19. a 20.5.20012. A pokud školský odbor se nevyjádří včas, já a syn na 100% přehlašujeme trvalé bydliště do Hradce, abychom měli větší jistotu umístění.

  Děkuji Iveta


 • 20. 4. 2012 18:36
  Lapáčkovi
  školka

  Přeji dobrý den,
  Pokud se zde rozvinula diskuze o školce ve Vysoké nad Labem, ráda bych přidala názor i naší rodiny, které se problém týká. Pane starosto, mrzí nás, že až z webových stránek se dozvídáme, že jste se již rozhodl kapacitu školky nenavyšovat. Jednali jsme s Vámi o tomto problému osobně minulý týden, přislíbili jsme my Vám, ale i Vy nám, že se pokusíme zjistit veškeré možné informace o možnosti zavedení případné soukromé či firemní školky „pod záštitou obce“, která by na přechodnou dobu řešila problém této obce, ale hlavně že budeme o problému dále jednat. Jsem tedy zklamaná nejen z toho, že jste se nám neozval se svým rozhodnutím, ale více z toho, že problém není řešen v širším kruhu, tedy např. veřejnou schůzkou zainteresovaných rodičů se zástupci obce a MŠ. Myslím si, že by se společně nějaké řešení určitě vymyslelo i s přispěním rodičů a i kdyby ne, měli by rodiče alespoň pocit, že tomu byli účastni a nebyli hozeni do vody (diskuze na webu přeci nic neřeší). Věříme tomu, že stejně jako my, bylo by i mnoho dalších rodičů ochotno přispět na provoz místní školky (třeba i pomocí sponzorského daru či jakéhokoliv měsíčního paušálu) než peníze dávat hradeckým soukromým školkám. Minimálně by se mohl řešit problém sourozenců, kterých je v tomto roce 7 (tzn. téměř polovina nepřijatých) a tuším většina v místní školce neuspěla. Pro tyto rodiče (mezi které patříme) je problém opravdu nejpalčivější neboť nejenom že tak musí řešit roztržení soudržnosti sourozenců a jeho následky na jejich psychiku a zvládnutí této situace, ale jak již zmiňovala níže pisatelka, také obtížný rozvoz dětí do dvou rozdílných institucí. Nehledě na období nemocí, které bude v takovém stavu o to komplikovanější. To, že ředitelka školky p.Vlasáková rozhodla kritérium sourozence neakceptovat je sice pochopitelné, ale zároveň nešťastné, neboť si myslím, že všichni rodiče toto kritérium naprosto chápou a respektují, byť by díky němu nebylo přijato některé jejich věkem starší dítě. Ale rozhodnutí bylo opačné a protože není nespravedlivé, nelze než se s tím smířit. Zmiňují se tu v diskuzi děti dvouleté a jiné extrémy, ale nejkritičtější skupina dětí, tzn. tříletých sourozenců, nikoli, ikdyž právě ty čekalo ono největší rozčarování.
  Projednejme proto ještě znovu možnost využití prostoru zasedací místnosti. Sousedí přímo s prostory sauny, které by bylo možné třeba i dočasně propojit a vybudovat zde 2-3 dětské toalety včetně umyvadel. Tento prostor je už velmi starý (včetně starého studeného WC sloužícího dětem při venkovním pobytu). V podstatě by to řešilo i jakousi renovaci tohoto prostoru a sauna by mohla nadále sloužit dokonce i v lepším kabátu. Co se týče nové šatny – nemyslím si, že by byl potřeba nový prostor(má-li jít o dočasné řešení). Ve stávající šatně, která slouží patrně jedné třídě (tedy 25 dětem) je 36 skříněk, tedy už nyní je zřejmě 11 skříněk nevyužitých, i když zde se mohu mýlit. A konečně si myslím, že kapacita kuchyňky nemůže být jediným argumentem, který všechno shodí,….
  Nelze tříletým dětem upírat právo na předškolní vzdělávání jen z toho důvodu, že se narodily ve „špatný“ rok, pro který se jiní rozhodli neposkytnout podporu. I díky těmto dětem plynou obci finance ze státního rozpočtu. Pane starosto, víme, jak těžká je v nastalé situaci pozice obce a jí zřizované školky, a proto i snahou všech rodičů bude slušně se dohodnout, co s tím a přispět čímkoliv ku prospěchu věci. Nedávejte ještě tento problém k ledu. Děkuji Lapáčkovi


 • 23. 4. 2012 16:16
  Jiří Horák - Moderátor
  Školka

  Dobrý den, přikládám kontakty na soukromé školky v Hradci Králové:
  http://www.utriveverek.cz/
  http://www.skolka-motylek-hk.cz/
  http://www.mirienglish.cz/
  http://www.plavani-kacka.com
  http://www.studio-sovicka.cz
  http://www.skolka-hradek.cz
  http://www.skolickaudraka.cz/
  Souhlasím s tím, že diskuze na webu nic neřeší. Jakmile budeme mít odpověď od odboru školství Hradce Králové, budeme jednat dále.
  S pozdravem Jiří Horák


 • 24. 4. 2012 14:03
  Lapáčkovi
  školka-trochu čísel

  Doplnila bych ráda ještě trochu matematiky, aby bylo jasné, že problém se netýká pouze tohoto jednoho roku, ale nejbližších několika let. Sám jste poukazoval na to, že v roce 2009 a 2010 se narodilo v obci kolem 20 dětí a v letech 2011 kolem 15 dětí. Pokud by z MŠ odcházelo pravidelně plus mínus 20 předškoláků (což v příštích letech naštěstí nastane) a zároveň by letos obec dokázala umístit všechny děti, pak by počty seděly ideálně. Nicméně letos skončilo 20 dětí pod čarou (neumístěných) a tyto děti samozřejmě příští rok opět odsunou veškeré tříleté děti (narozené v roce 2010), které se budou hlásit jako nové s právem na předškolní vzdělávání a splňující veškerá kritéria. Tzn. opět se bude opakovat situace kolem 20 nepřijatých dětí neboť přijde přes 40 přihlášek k zápisu. A to vůbec nepočítáme děti přistěhované, které počty ještě navýší. Do této obce se nestěhuje běžný vzorek obyvatel, stěhují se sem v podstatě pouze mladé rodiny s dětmi, což jistě dobře víte. Minimálně po tři roky tak na Vás, pane starosto, bude pravidelně tlačit 20 nových rozezlených rodičů. V podstatě do doby, dokud ze školky neodejde vlna předškolních dětí narozených právě v letech 2010 a 2011. Tzn. problém potrvá minimálně do roku 2016 (zkuste si to spočítat), dokud se obci nepodaří umístit všechny děti a nezačne odcházet více předškolních dětí než dětí k zápisu (to byste mohl zkusit vyčíslit). A nikdo neví, kolik dětí se narodí letos a v dalších letech a problém se potáhne dál. Situace dětí je naprosto podceněná, přitom demografický vývoj se dá velmi jednoduše sledovat už s předstihem oněch 3 let, než děti narozené v této obci přijdou k zápisu (v zástupu dětí přistěhovaných). Proto pokud bychom nalezli řešení, které dovolí umístit byť pouze 10 dětí, pomůže to každý rok onen převis nepřijatých žádostí snižovat nebo alespoň držet v únosných mezích.
  Návrh využití zasedací místnosti opravdu není nikterak nereálný.
  Šatna - po diskusi s paní ředitelkou školky je kolem stávajících 10 skříněk opravdu ještě volných (tzn. není potřeba cokoliv navyšovat).
  Sociálka – renovace vedlejší místnosti, kde je umístěn bazén, který se pravděpodobně téměř nevyužívá (děti se při saunování většinou sprchují) a umístit sem 2 toalety a 2 umyvadla (1 toaleta+ 1 umyvadlo na 5 dětí dle vyhlášky č.410/2005 Sb.) by neměl být problém (a o financích veďme diskuzi).
  Kuchyň – stávající prostor opravdu rozšířit asi nelze, ale je otázkou, zda by 10 strávníků navíc současná kuchyňka nezvládla (beztak se určitě denně odhlašuje kolem 10-ti dětí pro nemoc a školka je málokdy kapacitně plně vytížena). Navíc se jedná spíše o „výdejnu“ hotových jídel, neboť jídla se dovážejí a je zde k dispozici výtah.
  Zasedací místnost může sloužit ráno+dopoledne+po obědě dětem a v odpoledních a večerních hodinách nadále poslouží stávajícím aktivitám (zasedání, cvičení,….). To se přeci nevylučuje. Skříňky pro děti plné hraček stojí po obvodu místnosti a dva stolečky s deseti židličkami se raz-dva uklidí.
  A v období, kdy demografická křivka opět poklesne a prostor již nebude dětem potřeba věnovat, mohou se dveře, propojující MŠ a zasedačku, opět zazdít a místnost bude plně k dispozici pouze obci.
  Pane starosto, kdyby byl systém školství nastaven tak, že rodič má právo volby umístit dítě tam, kde bydlí či tam, kde pracuje, byla by situace o mnoho snazší. Není-li v místě bydliště pro mé dítě místo, mohla bych volit ještě mezi MŠ v Hradci. Ale takové nastavení není a předškolní vzdělávání nám tak zajišťuje pouze obec s naším trvalým bydlištěm. Je skutečně potřebné upřednostnit záležitosti občanské vybavenosti před zájmovými oblastmi v obci a dostatečná kapacita školky je hned po dopravní obslužnosti a územního zabezpečení infrastrukturou v obci, kde převažuje osídlování mladými rodinami s dětmi, jednou z nejvyšších priorit.
  Kontakty na soukromé školky lze sehnat během pár minut na internetu, neboť soukromá školka je pro nás v takové situaci nikoliv volbou, ale nutností. Navíc vůbec tím není řešen problém sourozenců. Je pro Vás přijatelné svolat společné jednání rodičů, MŠ a zástupců obce?
  Děkuji Lapáčkovi


 • 24. 4. 2012 14:15
  Krutišová
  Školka

  Dobrý den,
  souhlasím s názorem paní Lapáčkové.
  Bohužel na odpověď odboru školství čekat nemůžeme a děti přehlašujeme do Hradce. Obě.
  Hradec má asi přece jen větší cit pro rodinu, než naše paní ředitelka, která se bojí. Ale čeho? Příslušná pracovnice Krajského úřadu KHK, paní Lukešová, mě ujistila, že kriterium přednostního přijetí sourozence dítěte již přijatého není v rozporu se zákonem a ministerstvo školství jej podporuje a doporučuje... Ale co naděláme, ředitel je Statutární orgán a jeho rozhodnutí se správné... Je mi jasné, že eventuální přijetí našeho nebo jakéhokoli sourozence problémy obce s nedostatečnou kapacitou školky neřeší, neboť stále by bylo 16odmítnutých dětí, což není málo. Ve Dříteči řeší hodně podobnou situaci, loni rozšiřovali MŠ z jednotřídky na dvoutřídku, a od ledna 2013 budou mít postavenou třídu další...
  S přáním hezkého dne, Krutišová.


 • 24. 4. 2012 21:22
  Drbalová
  školka

  Přeji dobrý den, ráda bych zde také podpořila názor paní Lapáčkové.
  Naše děti budou ve stejné situaci příští rok a upřímně si těžko dovedu představit, že bych musela vytrhnout staršího syna z prostředí, kde se mu líbí a nutitit jej si zvykat jinde s vědomím, že hned další rok si s nástupem do první třídy bude muset projít tímtéž. Soucítím s rodiči, kteří letos bohužel nemají jinou možnost a věřím, že se podaří situaci vyřešit především ve prospěch dětí.
  Také si myslím, že jak naše rodina, tak i další rodiče by před placením soukromé školky nebo přehlašováním trvalých pobytů dali raději přednost podpoře školky v místě bydliště.
  Ohledně přistěhujících se rodin: sama vím o dvou, které se letos přistěhují a mají zájem o umístění dětí do školky. A to nemám informace o rodinách z domů před kolaudací na západních svazích, kterých jistě není a ani v budoucnu nebude málo.
  Vím, že situace není jednoduchá, ale také chci věřit, že zde je vůle k tomu ji řešit.
  Děkuji Drbalová