Vyznačení nových parkovacích míst v obytných zónách je hotovo. V nejbližší době bude ještě obnoveno stávající vodorovné dopravní značení, přechody pro chodce, optické brzdy atd.
Pro úplnost informací připomínáme § 39 Zákona o provozu na pozemních komunikacích 361/2000, v platném znění:
V obytné zóně a pěší zóně smí řidič jet rychlostí nejvýše 20 km/h. Přitom musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči chodcům, které nesmí ohrozit; v případě nutnosti musí zastavit vozidlo. Stání je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště.
Vyznačeno bylo celkem 65 parkovacích míst. Předcházela tomu několikaměsíční diskuze, ve které se občané postupně vyjadřovali k návrhu parkování, který navrhl autorizovaný projektant. Dostali jsme několik desítek připomínek. Omlouváme se, že jsme všem individuálně neodpověděli. Odpověď by byla stejná: pokud to bude možné, vyhovíme. Většinou jsme vyhověli těm, kteří si nepřáli mít parkovací místo před svou nemovitostí. Ti mají zřejmě parkování vyřešeno na svém pozemku, což je naprosto ideální způsob. Připomínáme, že parkovací místo v obytné zóně nelze nějak rezervovat nebo pronajmout, slouží ze zákona všem, podobně jako např. veřejné parkoviště u prodejny potravin.
Některým požadavkům občanů na zřízení parkovacího místa jsme bohužel vyhovět nemohli - nelze vyznačit parkovací místo např. v blízkosti křižovatky, naproti vjezdu souseda nebo na úzké silnici, kde by nezbyl 3 m široký pruh pro průjezd hasičů a vozidel IZS. Konečný zákres parkovacích míst schválilo zastupitelstvo obce i Policie ČR a Odbor dopravy Magistrátu města Hradce Králové, jeho využíváním by mělo dojít ke zvýšení bezpečnosti dopravy, zejména chodců a dětí.
Věříme, že současný stav bude lepší a bezpečnější než předchozí, kdy řidiči parkovali i tam, kde to bylo potenciálně nebezpečné. Zároveň upozorňujeme, že Policie ČR při pravidelných obchůzkách bude kontrolovat parkování. Pokud bude vozidlo parkovat mimo vyznačené stání, pak Policie ČR může udělit sankce dle zákona.