RSS Přihlásit se k odběru novinek znak minimapa

Vyhledat v textu

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

   
Vítáme Vás ve Vysoké nad Labem!

Naše obec vznikla hluboko v minulosti na levém břehu Labe, nedaleko od soutoku Labe s Orlicí. První písemná zmínka pochází z roku 1073 v souvislosti s Opatovickým klášterem, jemuž po několik století výnosem krále Vratislava II. naše obec patřila. Hrála významnou úlohu i v husitských válkách a je místem setkání císaře Františka Josefa I. a císařovny rakouské Alžběty (Sissi).

Obec leží na jižní straně protáhlého zalesněného návrší a v úbočí kopce Milíř, který je nejvyšším bodem širokého okolí. Pro svou polohu těsně u Hradce Králové a pro krásné okolí tvořené smíšenými a borovými lesy na jedné straně a údolní nivou řeky Labe na straně druhé je vyhledávaným cílem pěších i cyklistických výletů.

Vysoká leží na cyklistické trase „Labská stezka“ a na plánované cyklostezce „mechu a perníku“ vedoucí z Hradce Králové do Pardubic. Turisté se mohou těšit na budovanou rozhlednu na kopci Milíř, která bude ležet na křižovatce turistických značených cest a cyklotras. V katastru obce leží známý Opatovický jez založený Vilémem z Pernštejna roku 1513, který zásobuje vodou 35 kilometrů dlouhý, dosud funkční kanál.

Pro občany obce i pro návštěvníky nabízíme zázemí ve třech restauracích, z nichž penzion Hubert nabízí i ubytování. Hojně navštěvovaný je bowling „Hawaii“ se čtyřmi profesionálními dráhami, barem a venkovním hřištěm pro plážový volejbal. Občanům je dále k dispozici fotbalové hříště s klubovnou, nové víceúčelové hřiště s umělým povrchem, hřiště pro plážový volejbal a dětské hřiště, vše je součástí budovaného sportovního areálu.

V obci je zaveden plyn, kanalizace s vlastní čističkou, k dispozici je pošta, i prodejna potravin, na hřbitově je opravená kaplička, ve které se slouží pravidelné bohoslužby. Mateřská škola byla nově opravena a rozšířena na dvojnásobnou kapacitu tak, aby stačila nárůstu obyvatel. Dětské hřiště s novou dispozicí herních prvků vedle obecního úřadu slouží veřejnosti i dětem z mateřské školy.

V místě je několik soukromých provozoven, například zámečnictví, truhlář, autoservis, kadeřnictví, kosmetický a masážní salon. Dopravní spojení s Hradcem Králové zajišťují autobusy MHD Hradec Králové linka 18 a 20 a soukromý dopravce Car Tour Pohřebačka s.r.o.

V současné době žije v obci téměř 1.300 obyvatel a počet se dále rychle zvyšuje díky intenzivní výstavbě rodinných domků. Příčinou je výhodná poloha obce v těsné blízkosti stotisícového Hradce Králové a hlavně okolní krásná příroda.