Soudí se, že na Pardubicku se nacházející Chvojenec, dříve zvaný jako Nízké Chvojno, Nízké Chvojence a Chvojence, existoval již ve 12. století a původ jeho pojmenování je totožný s nedalekým Vysokým…
Podle pověsti vzniklo Vysoké Chvojno v 9. století, když se zde při lovu ztratil kníže Bořivoj a ujal se ho místní uhlíř, jenž byl za to povýšen do šlechtického stavu a jeho prvním úkolem bylo…
Vysoké Chvojno bylo uváděno jako farní osada již ve 14. století (prvním známým farářem byl plebán Simon, jenž zemřel v roce 1364 a Jan z Chlumce, patron chvojenského kostela podal na jeho místo…
Původně se zde žádný sakrální objekt nenacházel, což lze vidět jak v indikační skice stabilního katastru z roku 1840 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=CHR077018400),…
Tato obdélná, plackou sklenutá stavba o rozměrech 5 x 3 m s průčelním trojúhelným štítem s v nice umístěnou soškou Panny Marie, zakončeným římsou a kamenným křížem, se sedlovou střechou a šestibokým…
První zmínka o této obci, náležející původně k chvojenské tvrzi či hradu, má pocházet z roku 1336, ale lokalita byla osídlena již v pravěku. V roce 1408 sídlil v Bělečku (psáno jako Byeleczko) Vilém…
Původně tato obec vlastní školu neměla a děti musely docházet do těch okolních, zejména do Býště, i když některé navštěvovaly svého času i školu v Krňovicích. Kdy se zde začalo poprvé učit, tak to…
Kříž se nachází v Sezemicích - Počaplech na polní cestě ze Sezemic směrem na Kunětice. Polní cesta navazuje na ulici Ke Křížku. Z místa je pěkný výhled na Kunětickou horu i okolí Sezemic.Kříž nechali…
Při pohledu na tento jednoposchoďový objekt s valbovou střechou a s klasicistní fasádou při severní straně Mlýnské strouhy (zv. Strúha, vybudována krátce před výstavbou zmíněného objektu a jejím…
Pomník se nachází na rozcestí k Mlynskému rybníku v sousedství kříže a zvoničky.